Obec Vernéřovice
ObecVernéřovice

JAK DRAHÉ MÁME VYVÁŽENÍ POPELNIC ?

V prosinci 2014 byly k dispozici údaje o odpadovém hospodářství v rámci všech obcí správního obvodu ORP Broumov, který je shodný s územím Dobrovolného svazku obcí Broumovsko.

Tyto údaje nám dávají odpovědi na některé otázky, které se ohledně našeho systému vyvážení popelnic a třídění odpadů ve Vernéřovicích objevují.

.

Následující tabulka ukazuje, jaké jsou náklady na odpadové hospodářství přepočtené na jednoho obyvatele v jednotlivých obcích. U nás je to cena známky, kterou si kupují občané a náklady obce na svoz nebezpečného a velkoobjemového odpadu a odpadů mimo individuální svoz.

.

V další tabulce je vidět, jak se třídí odpad. Za separovaný odpad, který dáte místo do popelnice  do kontejnerů na plast , papír, kov a sklo, platí obec a zpětně dostane od EKO-KOMU příspěvek za tento druhotný odpad. Výše tohoto příspěvku udává, jak se třídí odpad.

.

Poslední tabulka udává výši poplatků v jednotlivých obcích, který se přepočítává na dospělého obyvatele. Některé obce mají možnost poskytnout určitou slevu podle toho, kdy se tento poplatek zaplatí.

Ve Vernéřovicích je průměrná cena známky na dospělého občana 385 Kč, počítáme-li průměrnou cenu známky na všechny občany Vernéřovic, je cena známky 323 Kč na rok.

.

Ze všech těchto údajů je zřejmé, že náš systém nakládání s odpady je efektivní a vede občany k žádoucímu přístupu k tvorbě a třídění komunálního odpadu.

Podle studie jsou ve Vernéřovicích nejnižší náklady na odpadové  hospodářství na občana ze všech obcí  v rámci DSO Broumovsko.  Druhou stranou stejné mince je, že se ve Vernéřovicích vytřídí nejvíce druhotných surovin. Jediná obec - Jetřichov - má nižší náklady, které platí občané.

Je to dáno tím, že si občané Vernéřovic mohou zvolit, v jakém intervalu budou vyvážet popelnice a tím si určí, jakou cenu zaplatí. Obec umožňuje dostatečným počtem  snadno dosažitelných kontejnerů na tříděný odpad, aby se většina odpadů, které se v rodinách vyprodukují, dala vytřídit a občané za ně nemusí platit ze své peněženky. Jedině tam, kde se topí uhlím není jiná šance, než popelnici naplnit.

Mimo popel z uhlí se dá takřka vše vytřídit. A je vidět, že většina občanů to chápe a chová se ze svého pohledu ekonomicky a z pohledu celospolečenského ekologicky.

Současný trend je takový, že se bude zdražovat nakládání s odpady. Plánuje se zákaz skládkování, které je nejlevnější variantou a bude se přecházet na větší třídění a spalování odpadů, které bude mnohem nákladnější. Proto se počítá se zdražováním.

My máme určitý náskok. Produkujeme málo odpadu a nadprůměrně třídíme. Proto je náš systém výhodný pro většinu občanů Vernéřovic.

Nové známky na popelnice na rok 2015 k vyzvednutí.

Cena je již několik let stejná.

1 x 14 dní - 1838 Kč

1 x 28 dní - 1123 Kč

14/28 dní - 1754 Kč

jednorázová - 98 Kč

pytel - 86 Kč

Datum vložení: 26. 1. 2015 0:00
Datum poslední aktualizace: 26. 1. 2015 0:00
Autor: ing. Tomáš Havrlant

Czechpoint

Obecní úřad Vernéřovice poskytuje služby Czech POINT:

Výpis z Katastru nemovitostí
Výpis z Obchodního rejstříku
Výpis z Živnostenského rejstříku
Výpis z Rejstříku trestů

a další

Podrobné informace získáte na obecním úřadě Vernéřovice

czechpoint

mojeiD

Ti z vás, kteří navštěvují pravidelně naše internetové stránky, si určitě všimli, že se na nich objevila nová ikonka „mojeID“. Přes tuto službu se nyní můžete snadno a rychle přihlásit jak k novým anketám, tak i k několika tisícům dalších služeb na českém internetu. Nám na úřadě pak mojeID přináší nové možnosti v komunikaci s vámi, občany obce Vernéřovice. Více informací naleznete zde.

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.
Volně ke stažení:

dnes, čtvrtek 25. 4. 2024