Menu
Obec Vernéřovice
ObecVernéřovice

Vernéřovice navštívil ministr zemědělství Marek Výborný

Vernéřovice navštívil ministr zemědělství Marek Výborný

V doprovodu hejtmana Martina Červíčka a náměstka hejtmana Pavla Bělobrádka se setkali s novináři na Ekofarmě Bošina a pak namířili na pastvinu Tomáše Havrlanta. Hlavní téma byl problém s vlky.

„Historicky vlci měli zakódované, že ten který se bál lidí, tak přežil. Věděli o nebezpečí, že po nich může člověk střelit, což hrozilo smrtí. Dneska je to naopak - vlci, kteří se nebojí lidí, tak se líp nažerou a jsou spokojenější. Tohle je potřeba zvrátit a opět docílit, aby šelma měla z kontaktu s lidmi strach," shrnul starosta Vernéřovic Tomáš Havrlant problematiku stoupajících počtů vlků a s tím vzrůstající riziko ztrát na hospodářském zvířectvu.

 

Pro někoho možná trochu překvapivě i ministr zemědělství ve Vernéřovicích v souvislosti s vlky použil slovo „přemnožený". To u šelmy, která se těší nejpřísnějšímu stupni ochrany zní skoro až paradoxně. Přesné počty vlků v regionu jsou prakticky nezjistitelné a jen se odhadují podle pobytových znaků či záznamů fotopastí. Každopádně jejich výskyt přináší nejen potřebnou regulaci spárkaté zvěře, ale i problémy, které trápí zejména chovatelé hospodářských zvířat.

 

o si ministr zemědělství dobře uvědomuje a na setkání s chovateli na Ekofarmě Bošina si vyslechl jejich trable i teoretické možnosti, které by vlka od návštěv v ovčích stádech odradily. „Je to problematika nejen Broumovska, ale i dalších regionu v rámci České republiky," uvedl na setkání s novináři ministr zemědělství. Jak dále připomněl, tak toto téma rozhodně netrápí jenom Českou republiku, ale stejný problém s přemnožením velkých šelem a růstem škod na hospodářských zvířatech řeší v podstatě celá Evropa - od Skandinávie po Chorvatsko. „V českém prostředí to je problém v několika lokalitách, který má ale výrazně negativní dopady pro chovatelé ovcí, koz i skotu," uvedl ministr, který si je vědom, že v tomto případě je potřeba vybalancovat dva zájmy. „Řešíme tu návrat vlka do krajiny, kde historicky byl a kam se dnes vrací, a na druhé straně je potřeba ochránit chovatele. Jako ministr zemědělství říkám s plnou zodpovědnosti, že nechci, aby se stavy chovaných hospodářských zvířat snižovaly," má jasno ministr Výborný, který společně se svým kolegou z ministerstva životního prostředí Petrem Hladíkem vedou na evropské úrovni debatu o možnosti snížení stupně ochrany vlka. „Teprve poté by mohlo dojít k přijmutí opatření, která by reálně mohla znamenat, že vlk získá z člověka větší respekt," dodal ministr zemědělství.

 

.

Datum vložení: 10. 6. 2024 17:00
Datum poslední aktualizace: 12. 6. 2024 10:26
Autor: ing. Tomáš Havrlant

Život v obci

Czechpoint

Obecní úřad Vernéřovice poskytuje služby Czech POINT:

Výpis z Katastru nemovitostí
Výpis z Obchodního rejstříku
Výpis z Živnostenského rejstříku
Výpis z Rejstříku trestů

                                          a další

Podrobné informace získáte na obecním úřadě Vernéřovice

czechpoint

mojeiD

 Ti z vás, kteří navštěvují pravidelně naše internetové stránky, si určitě všimli, že se na nich objevila nová ikonka „mojeID“. Přes tuto službu se nyní můžete snadno a rychle přihlásit jak k novým anketám, tak i k několika tisícům dalších služeb na českém internetu. Nám na úřadě pak mojeID přináší nové možnosti v komunikaci s vámi, občany obce Vernéřovice. Více informací naleznete zde.

nahoru

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.
Volně ke stažení:

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22
1
23
24 25 26 27 28 29 30

Aktuální počasí

dnes, sobota 15. 6. 2024
déšť 22 °C 10 °C
neděle 16. 6. prudký déšť 21/12 °C
pondělí 17. 6. slabý déšť 24/12 °C
úterý 18. 6. slabý déšť 26/14 °C

Mohlo by se vám hodit